Çin Yeni Yılı nedir ve nasıl kutlanır?

Bahar Festivali olarak da bilinen Çin Yeni Yılı, Çin takvimindeki en önemli festivaldir. Çin ay takvimine göre yeni bir yılın başlangıcı olarak kabul edilir. Miladi olarak yeni yıl bütün Dünya’da 1 Ocak kabul edilse de bazı geleneksel ülkelerde yeni yıl ay takvimine göre kabul edilmektedir. Çin ay takviminde her yeni yıl 12 Zodyak hayvanının biri tarafından temsil edilir. Zodyak hayvanları fare, öküz, kaplan, tavşan, ejder, yılan, at, keçi, maymun, horoz, köpek ve domuzdur.

Çin takvimine göre her 12 yılda bir döngü gerçekleşmektedir. 2020 yılı fare yılıdır, döngüye göre bir sonraki fare yılı 2032 yılında gerçekleşecek. Her Zodyak hayvanının belli başlı özellikleri bulunmaktadır. Bu inanışa göre 2020 fare yılında doğacak olan kişiler, ilerleyen yıllarda daha zengin, yönetici kişiliğinin baskın ve insanlar arası ilişkilerinin iyi olacağına inanılır.

Çin’de okullar ve iş yerleri bu festivalde tatile girer ve teknik olarak 15 gün sürmektedir.  Bu yıl 24 Ocak’ta başlayacak olan tatil ortalama 10 Şubat’a kadar sürecektir. Festival öncesinde hemen hemen halkın büyük bir çoğunluğu evine, köyüne ya da aileleri ile vakit geçireceği yerlere doğru hareket etmektedirler. Bu yüzden her yıl tatilden bir hafta öncesi havalimanları ve tren istasyonları çok yoğun çalışmaktadır.

Çin yeni yılı süresince insanlar şans getirdiğine inandıkları noodle çorbası, Çin mantısı gibi lezzetli geleneksel yemekler yemektedirler ve yetişkinler içerisinde para bulunan kırmızı zarfları çocuklara hediye etmektedirler.

Hemen hemen birçok şehirde havai fişek gösterileri yapılmaktadır. Havai fişek ve çat patlardan çıkan yüksek seslerin kötü ruhları, uğursuzluğu ve yoksulluğu uzaklaştırdığına inanılır. Bu yüzden insanlar geleneksel kıyafetler giyip geçit törenleri ve kutlamalar düzenlemektedir.

Çin’e iş gezisi planlamadan önce iletişimde olduğunuz firmadan ya da bizimle irtibat kurarak Çin tatilleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Çin yeni yılında birçok Çince tercüman ve Çince rehberlerde aynı şekilde tatil yapmaktadır. Fakat Çin yeni yılından önce ücretsiz rezervasyon yapabilir ve Çince tercümanınız tatil süresince size eşlik edip hem Çince tercümanlığınızı yapabilir hem de geleneksel Çin yeni yılı hakkında sizlere daha detaylı bilgiler verebilir.

#Çince Tercüman #Çince-Türkçe Çeviri #Çinden İthalat #Replika Saat #Çince Rehber #Çinde Fabrika Ziyareti #Makina kurulumu için Çince çevirmen #Çin fuarları #Çin Vizesi