Çinliler kırmızıyı neden seviyor?

Herkesin bildiği üzere Çinliler kırmızıyı çok sever. Çok eski yıllarda evlilik törenlerinde gelin ve damat kırmızı elbise giyer ve kırmızı çiçek takarlarmış. Bunların yanı sıra şans ve bereket getirdiğine inandıkları için, gelin adayının kırmızı başlık takması zorunluymuş, Gelin adayı hazırlığını tamamladıktan sonra kırmızı süslerle süslenmiş gelin arabasına binip erkek evine gidermiş. Gelin ve damat adaylarının odası da kırmızıya boyanırmış. Odanın duvarına kırmızı yazılı “喜(xi) veya 福 (fu) yani sevgi, mutluluk ve şans anlamlarına gelen bu karakterler asılırmış. Gelin ve damat adayının yatağı ve yatak takımı kırmızı olmak zorundaymış. Düğüne katılan misafirler kırmızı zarf içerisinde para verirler ve mutluluk dilerler. Çinliler kırmızıyı bu kadar çok seviyorlar neden mi ? gelin beraber yazımıza devam edelim.

Çin kültür geleneklerine göre, kırmızı güneş rengidir, anlamı ise hayat, ömür anlamına gelir. Birçok Çinliye göre kırmızı; mutluluk, enerji, şans ve başarının temsilidir. Yıllar önce sıkça kullanılan ve günümüzde unutulmaya yüz tutmuş bu rengi tekrardan canlandırmak adına, 2009 yılından bu yana, birçok Çinli mutluluk anlamına gelen karakterleri kırmızı zarflar üzerine yazmış ve kapılarına asmışlardır. Ayrıca Çincede “红人 hongren (kırmızı insan)” anlamında kullanılan karakterin anlamı iyilik ve güzellik getiren demektir. Çinliler kendilerini mutlu eden kişilere genellikle bu sözcüğü kullanırlar. Çinlilere göre kırmızının bir diğer anlamı da devrim, inkılap demektir bu yüzden Çin Devletinin bayrağı da kırmızı renktedir.

Birde kırmızının yanında beyaz renk vardır ki Çinlilere göre, beyaz hastalık ve ölüm demektir. Bu yüzden uzun yıllar önce cenaze törenlerinde genellikle beyaz kıyafet giyer ve makyajlarını beyaz olacak şekillerde yaparlarmış. Beyazın diğer bir anlamı da umutsuzluktur. Bu yüzden Çinliler umutsuzluk ve ölüm içeren kelimeleri genellikle kullanmazlar.

Çince tercümanlar ekibi olarak sizlere iş hayatında tercümanlık yaparken, Çin ve Çin kültürü hakkında da sizlere kısa kısa bilgiler aktarıyoruz.

#Çince Tercüman #Çince-Türkçe Çeviri #Çinden İthalat #Replika Saat #Çince Rehber #Çinde Fabrika Ziyareti #Makina kurulumu için Çince çevirmen #Çin fuarları