Çin’de Üniversite ve Dil Kursu

   Gelişen ve değişen Dünyamızda, Türkiye‘de Çince konuşabiliyor olmak büyük bir ayrıcalık. Çin’deki üniversiteler yabancı öğrenciler için değişik programlar uygulamaktadır, bunlar dil okulundan tutun, yüksek lisans programlarına kadar birçok düzeyde programlardır. Çince dil kursları, Çince dil eğitiminin yanı sıra, binlerce yıllık geçmişi olan eşsiz Çin kültürünü de sizlere vermektedir. Çin’de dil kursu okumanın bir başka faydası da, bulunduğunuz sınıflarda farklı ülkelerden gelmiş yabancı kişiliklerle de tanışma fırsatı yakalıyorsunuz. Eğer İngilizce temeliniz var ise aynı anda iki dil öğrenmenin keyfini seve seve çıkartıyorsunuz. Çin’de lisans okumak isteyen yabancı öğrencilerin ise HSK ( Çince seviye belirme sınavı) sınavından en az 4. kuru geçmeleri gerekmektedir. 

  Batı ülkelerine kıyasla Çin’de eğitim, konaklama ve yemek masrafları oldukça hesaplıdır. Mesela Şanghay’da okul yurtları konaklama ücretleri aylık 1200-2500  RMB (okullara göre farklılık göstermektedir) arasındadır. Bir günlük yemek masrafı ise 15-45 RMB arasında değişmektedir. 

Dil eğitimlerine başlanan tarih genel olarak: 

  1. dönem için Eylülün ilk haftası başlayıp ocağın 2. haftasına kadar devam eder. 
  2. Dönem için Şubatın son haftası- Martın ilk haftası itibari ile başlar Haziranın ilk haftasına kadar devam eder. 

Peki bu ülkenin tatili yok mu ? Diye düşünmeyin, Çin Türkiye’ye oranla daha fazla tatil gününe sahiptir. Kış tatilinin en uzun yaşandığı ülkelerden birisidir, Çin.  Kış tatili 30-40 arasında değişmektedir. Yaz tatili ise Temmuz-Ağustos olmak üzere 2 aydır.  

Dil kursları için başvuru tarihleri hemen hemen yakın olsa da, üniversiteler arasında farklılık göstermektedir.

Çin’de Eğitim Ücretleri

Çin’de dil kursları kısa ve uzun dönem olmak üzere ikiye ayrılır.

Kısa Dönem 6 aylık( Eylül-Ocak) ;

Okul başvuru ve kayıt ücreti 400 RMB

Dil kurs ücreti ( Haftalık 20 ders ) 9000-10000 arası üniversitelere göre değişiklik göstermektedir. 

Vize ücreti 400 RMB

Kitap Ücreti 200-300 RMB 

Konaklama 1200-2500 Üniversitelere göre değişmektedir.

Uzun Dönem 1 Akademik Yıl( Eylül-Ocak/Şubat-Haziran ) ;

#Çince Tercüman #Çince-Türkçe Çeviri #Çinden İthalat #Replika Saat #Çince Rehber #Çinde Fabrika Ziyareti #Makina kurulumu için Çince çevirmen #Çin fuarları #Çin Vizesi